Psst, čeka te božićni dar >> Napuni košaricu s barem 30 € i dobiješ besplatan Mystery Box u vrijednosti od 30 €

Aktiviraj kupon!

Kupon XMASBOX je aktiviran!

Besplatna podrška korisnicima (8.00 - 12.00): 01 7757 019

Miš

Najprodavaniji

VIŠE
Računalni miš je ručni pokazivački uređaj koji funkcionira otkrivanjem dvodimenzionalnog kretanja u odnosu na njegovu noseću površinu. 1964. godine izumio ga je Douglas Engelbart, koji je također izumio pretka računalnog miša.

Prvi komercijalno dostupni računalni miš bio je veliki, mehanički uređaj s dva metalna kotača i jednim gumbom. Ova vrsta miša nije bila jako popularna jer se teško koristila i uzrokovala je fizičko naprezanje ruke korisnika. 1984. godine Apple je izdao Apple Lisu koja je imala grafičko korisničko sučelje (GUI) i "miša". GUI je omogućio korisnicima da pokažu na objekte na zaslonu pomoću male strelice koja se pojavila na ekranu pri pomicanju miša.

Sljedeća velika inovacija u miševima dogodila se 1987. godine kada je Microsoft objavio Windows 1.0 i uključivao je novu vrstu miša pod nazivom "Microsoft miš". Ova nova vrsta miša imala je dva gumba, jedan za lijevi i jedan za desni klik. Također je imao gumb za pomicanje između dva gumba koji se mogao koristiti za pomicanje gore ili dolje kroz dokumente ili web stranice.

Logitech je 2000. godine predstavio prvi bežični laserski miš koji je za povezivanje s računalima umjesto žica koristio infracrveno svjetlo. Ovi su miševi bili skuplji od žičanih miševa, ali bili su lakši za upotrebu jer se žica nije zapetljavala ili hvatala za stvari poput stolova ili stolica. 2007. godine Apple je predstavio svoj prvi multi-touch trackpad koji je bio dio njihove linije prijenosnih računala MacBook Pro. Ovaj trackpad nije imao gumbe, već je umjesto toga koristio geste s više dodira poput prevlačenja i štipanja za simulaciju klikova i pomicanje kotačićem.

Često postavljana pitanja

Čemu služi računalni miš?

Miš je ručni uređaj koji prenosi tvoje naredbe na računalo kontrolirajući pomicanje kursora/pokazivača na ekranu računala. Dok pomičeš miš, pokazivač na ekranu se pomiče u istom smjeru, pregledavajući dokumente ili web stranice.

Kako je izrađen računalni miš?

Najčešći tip miša koristi optički senzor za detekciju kretanja u odnosu na dvije osi: X i Y. Senzor generira električne impulse kada detektira kretanje, koji se prevode u pokrete malih metalnih kuglica zvanih valjci. Kad ovi valjci dođu u dodir s posebnom površinom (obično izrađenom od plastike), mogu proizvesti do tri različita napona - po jedan za svaku os - koji predstavljaju koliko su se daleko i u kojem smjeru pomaknuli od trenutka kad ih je senzor zadnji put očitao. Ti se signali zatim prenose žicama zajedno s drugim podacima, poput pritiska tipki, pokreta naprijed-natrag i bočno, sve vrlo velikom brzinom, sve dok ne stignu do odredišta: pločice unutar tvojeg računala na kojoj ih čip dekodira i šalje ih opet kao upute za pomicanje kursora po zaslonu.

Koje su 3 vrste miša?

Postoje tri glavne vrste miša: miš sa loptom, optički miš i laserski miš. Loptasti miš je onaj koji na donjoj strani ima lopticu koja se pomiče kada pomičete uređaj. Optički miš koristi LED za otkrivanje kretanja po vašem stolu ili stolu. Laserski miš emitira svjetlost s dna uređaja i detektira kretanje mjerenjem koliko je udaljen od objekata ispred sebe. Najčešći tip miševa danas je optički jer ne zahtijevaju nikakvu posebnu površinu za ispravan rad. Loptasti miševi mogu se koristiti na gotovo svim površinama, ali nisu toliko točni kao druge vrste miševa. Laserski miševi skuplji su od drugih vrsta, ali su i točniji i osjetljiviji od ostalih.

Znaš li?

Ljudi su prije koristili kuglice za praćenje, olovke i druge uređaje koji omogućuju da se pokažu na stvari na ekranu. Tada je netko izumio miša. Prvog miša izumio je Doug Engelbart 1961. godine. Izgledao je kao mala kutija s kotačićima. Zvali su ga miš jer je izgledao poput miša. Kasnije je netko drugi izumio miša koji je izgledao kao lopta. Kotrljalo se po podu. Zatim je netko izmislio miševe koji su ponovno izgledali kao kutije.
Miš
VIŠE

Prazna
košarica?

Kupcima često nudimo posebne akcije. S praznom košaricom ih nažalost ne možeš iskoristiti.

Napuni ju s klikom na gumb "U KOŠARICU" kod pojedinačnog artikla.

Košarica

Poklon možeš odabrati na blagajni!

28-dnevno jamstvo zadovoljstva

Notice